گروه نرم افزاری سازه : 25 خرداد 97 دومین جمعه خاص
iransaze.com :: مشاهده موضوع - دانلود مقالات تخصصی فارسی مهندسی خاک و پی (ژئوتکنیک)
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » دانلود مقالات تخصصی فارسی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
دانلود مقالات تخصصی فارسی مهندسی خاک و پی (ژئوتکنیک) رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 28, 29, 30  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 21 خرداد 1388 - 09:06    عنوان:  يک مدل رفتاري براي خاکهاي ماسه اي پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

يک مدل رفتاري براي خاکهاي ماسه اي
ملكي محمد*
نشریه استقلال دانشگاه صنعتی اصفهان سال 87 شماره یک
* دانشکده مهندسي، دانشگاه بوعلي سينا همدان


در اين مقاله يک مدل رفتاري کشساني خميري براي پيش بيني رفتار خاکهاي ماسه اي زير اثر بارگذاريهاي يک طرفه و سيکلي ارايه شده است. اين مدل توسعه اي از يک مدل موجود (CJS3) است. مدل CJS3 داراي يک مکانيزم کشساني و دو مکانيزم خميري همسان و انحرافي است. قانون جريان در مکانيزم خميري انحرافي غير متحد در نظر گرفته شده و حرکت سطح تسليم با يک قانون سخت شوندگي سينماتيک انجام مي گيرد. علاوه بر سطوح تسليم، مشخصه (جدا کننده حالات اتساع و انقباض) و گسيختگي، در اين تحقيق سطوح حالت بحراني و تاريخچه (جدا کننده رژيمهاي بکر و سيکلي) نيز تعريف شده اند و مدول سخت شوندگي و قانون اتساع در بارگذاريهاي يک طرفه و سيکلي بر اساس نتايج و مشاهدات تجربي به طور موثري اصلاح شده اند. مدول سخت شوندگي در رژيم سيکلي تابعي از تغيير شکلهاي خميري انحرافي و حجمي تغيير مي کند و با توجه به تعريف سطح تاريخچه و برگشت تنش مدل را قادر به بيان رفتار سيکلي خاکها کرده است. کليه پارامترهاي مدل داراي مفهوم فيزيکي مشخص و قابل بيان برحسب پارامترهاي فيزيکي و مکانيکي مشهور و مشخصات منحنيهاي آزمايش سه محوري هستند. براي اعتبار بخشي مدل نتايج آزمايشهاي موجود روي ماسه هوستون تحت مسيرهاي زهکشي و غير زهکشي به کار گرفته شده است. نتايج حاصله نشان دهنده قابليت خوب مدل در بيان رفتار خاکهاي ماسه اي تحت اثر بارگذاريهاي يک طرفه و سيکلي است.


كليد واژه: مدل رفتاري، رفتار سيکلي، سخت شوندگي سينماتيک
http://sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/52013870104.pdf
لینک کمکی: http://civilsoft.persiangig.com/52013870104.pdf

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 21 خرداد 1388 - 09:51    عنوان:  بررسي ويژگيهاي ژئوتکنيکي خاک کوي پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

بررسي ويژگيهاي ژئوتکنيکي خاک کوير ميقان بمنظور اصلاح و تثبيت آن
جسماني مهراب,معماريان حسين,جمشيدي مجيد
زمين شناسي مهندسي بهار 1387; 1(1):23-34.


کوير يا درياچه ميقان، واقع در شمال شرقي شهرستان اراک، از مارن و رس که در شرايط جوي پر بارش دچار افت شديد مقاومت مي گردد پوشيده شده است. مقاومت اين خاک غالبا کمتر از 50 kN/m2 است. با توجه به پتانسيل بالاي اين ناحيه براي اجراي پروژه هاي عمراني و صنعتي و نظر به اينکه ديگر روشهاي مورد استفاده در خاکهاي سست مانند شمع کوبي و... منجر به از بين رفتن امكانات اقتصادي استفاده از اين منطقه بکر مي شود، بمنظور استفاده مناسب از زمينهاي اين منطقه مطالعاتي براي اصلاح و بهبود کيفيت اين خاک به کمک افزودن آهک طراحي و به اجرا درآمد. براي اين منظور ابتدا آزمايشهاي لازم تعيين پارامترهاي اساسي، شاخص و مقاومتي بر روي خاک طبيعي اصلاح نشده انجام گرفت. سپس نمونه هاي خاک با درصدهاي متفاوت آهک مخلوط گشته و آزمايشهاي مورد نظر بار ديگري بر روي نمونه هاي اصلاح شده به انجام رسيد. مهمترين ويژگي هاي خاک که در اين پژوهش مورد توجه بوده عبارت است از: حدود اتربرگ و ويژگي هاي خميري، پارامترهاي مقاومتي از قبيل مقاومت تک محوري، مقاومت برشي، سختي و ويژگي هاي تراکمي مانند gdmax و wopt. با توجه به آزمايشها و بررسي هاي انجام شده، محدوده هاي مناسب درصد وزني آهک براي اصلاح و بهبود ويژگي هاي خاک بصورت بهينه معرفي گرديد. روابط رياضي نمايشگر روند تغييرات پارامترهاي مهم خاک، مانند ويژگي هاي خميري، پارامترهاي مقاومتي و سختي برحسب درصد وزني آهک مخلوط شده ارايه شد. نتايج اين پژوهش نشان مي دهد درصد وزني بين 7 الي 9 درصد به نحو مناسبي موجب کاهش ويژگي هاي خميري و بهبود و ارتقاي مقاومت خاک شده در حاليکه درصد وزني بين 1 الي 3 درصد موجب بهبود ويژگي هاي تراکمي خاک مي گردد و عملا 5 تا 6 درصد وزني آهک بعنوان درصد وزني بهتر، مناسب است.


كليد واژه: تثبيت خاک با آهک، کوير ميقان، تثبيت خاک کوير ميقان
http://sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/46913870102.pdf

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: سه‌شنبه 20 مرداد 1388 - 10:20    عنوان:  ژئوسنتتیک ها ( geosynthetics ) پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

ژئوسنتتیک ها ( geosynthetics )
[img]http://www.gigaimage.com/download.php?file=fih8jzmjzdtkdp4asp7.jpg[/img]
ژئوکامپوزیتها نوع زهکش آنها است. ساختار ژئوکامپوزیت ها متشکل از یک لایه ژئونت در مرکز می باشد که این لایه می تواند ضخیم یا نازک باشد و از دو طرف بوسیله یک لایه ژئوتکستایل احاطه شده است. ژئوکامپوزیتها از لحاظ کاربردی به زهکش های سفره ای، زهکش های صفحه ای، زهکش های لبه ای و زهکش های فتیله ای (wick drain) تقسیم می شوند.

زهکش های سفره ای (Blanket Drains)
کاربرد این نوع زهکش ها معمولا در سایتهای دفن زباله و زهکشی شیرابه ها می باشد. اخیراً از این ژئوکامپوزیتها در زهکشی سطوح جاده استفاده می‌شود.

زهکش های صفحه ای (Panel Drains)
نصب این نوع زهکش ها در مجاورت سازه هایی انجام می‌شود که متحمل فشارهای هیدرولیکی می‌باشند. (مانند سدهای خاکی )

زهکش ها ی لبه ای (Edge Drains)
این نوع زهکشها اغلب درمجاورت سنگفرشها و به منظور ذخیره و جابجایی (انتقال) زهابهای جانبی در بستر جاده می باشد.

زهکش های فتیله ای (Wick Drains)
این نوع زهکش ها در عمق زمین فرو می روند و مسیری برای زهکشی فراهم می کنند.نقش اصلی این زهکش ها کاهش نشست خاکریزهای واقع شده بر خاکهای سست و نرم می باشد.

انواع دیگر ژئوکامپوزیت ها - ژئوکاپوزیت ها در انواع متعددی تولید می شوند. به عنوان مثال، الیاف بسیار محکم به لایه ای ژئوتکستایل نبافته، تابیده شده اند تا محصولی بسیار محکم و در عین حال با میزان نفوذپذیری مشخص (توسط ژئوتکستایل نبافته) بدست آید.

ژئوممبران (Geomembrane)
ژئوممبران‌ها ورقهای پلاستیکی غیرقابل نفوذ می‌باشند و به ‌عنوان یک عایق بسیار مقاوم و کم هزینه و دارای طول عمر زیاد، در بسیاری از صنایع کاربرد دارد که از آن جمله می‌‌توان به موارد زیر اشاره نمود:
▪ آب و فاضلاب: از ژئوممبران‌ها جهت ساخت لاگون‌ها، کانال‌های آبرسانی، حوضچه‌ها و استخرها و دریاچه‌های مصنوعی استفاده می‌‌شود. با توجه به اینکه ژئوممبران در تماس با خاک هستند، برحسب لزوم امکان ترکیب آنها با ژئوتکستایل و یا ژئوگریدها میسر است.
▪ ایزولاسیون سازه‌های زیرزمینی در برابر نفوذ آبهای سطحی و زیرزمینی: در این خصوص می‌‌توان به ایزوله دیوارهای متروهای شهری و سازه‌های هیدرولیکی و غیره اشاره نمود.
▪ سایت دفن زباله شهری و صنعتی و خطرناک: با استفاده از ژئوممبران می‌‌توان مخازن کاملاً ایزوله از محیط اطراف، جهت دفن زباله‌های شهری و صنعتی ایجاد نمود. ژئوممبران‌ها دارای انواع فراوانی، به لحاظ مقاومت در برابر مواد شیمیایی و مخرب هستند.
▪ ایجاد و توسعه زمین‌های کشاورزی در محیط‌های نامساعد.
ژئوممبرانها به دو نوع کلی تقسیم می شوند: غلتکی و تزریقی.

ژئوممبرانهای غلتکی (Calendered Geomembrane)
در این روش مواد مذاب viscous از میان غلتک های چرخان عبور می کنند و لایه ژئوممبران را تشکیل میدهد. متداولترین نوع ژئوممبرانها غلتکی شامل پلی ونیل کلرایدPVC)،(CSPE، (CPE) و محصول جدید با نام پلی پروپیلن (PP) می‌باشد . ژئوممبرانهایی که از ترکیبات متفاوت پلیمری از جنس اتیلن ساخته شده اند، کاربرد ویژه ای دارند .در اغلب موارد این ورقها به وسیله لایه ای تکستایل محافظت می شوند تا مقاومت کششی، برشی و سوراخ شدگی آن افزایش یابد.

ژئوممبرانهای تزریقی (Extruded Geomembrane)
تولید این نوع ژئوممبرانها با عبور مواد رزینی پلیمری مذاب از میان حدیده ها و بوسیله دستگاه تزریق چرخان صورت می گیرد . این ورقها یا بوسیله قالبهای افقی صاف یا تیوب های استوانه ای تولید می شوند،که در روش اول ورقهای عریض صاف بر روی تسمه نقاله هایی پهن می شوند و در روش دوم ورقها به روش (blown film) و عبور هوا ورقها به پایین هدایت می شوند و بوسیله غلتکهای گازانبری شکل که در بالای حدیده قرار گرفته اند کشیده می شوند. در روش (blown film) قبل از خالی شدن محفظه از هوا، ورقها را باید برش داد . متداولترین نوع ژئوممبرانهای تزریقی،ژئوممبرانهای HDPE (با تراکم بالای پلی اتیلن) و ژئوممبرانهای با تراکم پایین پلی اتیلن نظیر VFPE بوده که بسیار انعطاف پذیر میباشند . ژئوممبرانهای پلی پروپیلن جدیدترین نوع ژئوممبرانهای تزریقی (مانند ژئوممبرانهای غلتکی) می باشند.

از انواع دیگر ژئوممبرانها نوع مضرس آن می‌باشد که بواسطه بافت ویژه شان سطح تماس خوبی میان خاک و دیگر محصولات ژئوسنتتیک برقرار می کنند. وجود چند نوع مواد پلیمری در ژئوممبرانهای تزریقی باعث افزایش مقاومت آنها می شود. همچنین این محصول در ضخامت و ابعاد مختلف موجود می باشد.

غشاهای بنتونیتی (GCLs)
این محصول از یک لایه نازک مواد بنتونیتی تشکیل شده است.مواد بنتونیتی موجود با جذب رطوبت از اطراف هیدراته شده و مانند سدی نفوذ ناپذیر عمل میکند. مواد بنتونیتی بوسیله یک لایه ژئوتکستایل یا ژئوممبران از دو طرف احاطه می شود. اتصال این لایه ها بوسیله دوخت یا چسبهای شیمیایی انجام می‌شود. در ویونگ، داکوتای شمالی و مونتانای امریکا نوع رس سدیم دار این لایه های بنتونیتی متداول می‌باشد، همچنین GCL ها نسبت به لایه های رسی متراکم از کیفیت بهتری برخوردارند.

ژئوپایپها (Geopipe)
نوع دیگری از محصولات ژئوسنتتیک لوله های پلاستیکی می باشند. جنس این لوله ها اغلب از HDPE (پلی اتیلن متراکم)،PVC (پلی ونیل کلرید)، PB (پلی بورتان)، ABS (اکریلیوتیل بوتادی استرین) و CAB (بیوترات استات سلولز) می باشد. این محصول از لحاظ کاربردی بسیار متنوع بوده و در پروژه های عمرانی نظیر احداث بزرگراهها، راه آهن، زهکشی لب جاده، زهکشهای محل تقاطع جاده و سیستمهای انتقال شیرابه ها استفاده می‌شوند.

ژئوفوم (Geofoam)
ژئوفوم ها جدیدترین نوع محصولات ژئوسنتتیک بوده و هر نوع فوم که در امور ژئوتکنیک بکار رود با این نام شناخته می شود. ژئوفوم ها در قطعه های بزرگ و سبک ساخته می شوند و در سازه های خاکی یا سنگفرشها به عنوان عایقی در برابر گرما و حرارت عمل می کنند. ژئوفوم ها اغلب از مواد پلی استری ساخته می شوند. کاربرد ژئوفوم ها اغلب در زیر سنگچینهای بنا شده بر روی خاکهای نرم و سست، سطوح زیرین جاده، سنگفرش باند فرودگاه، سیستمهای راه آهن که دائما در معرض انبساط و انقباض قرار می گیرند و همچنین در زیر تانکهای ذخیره مایعات نوشیدنی خنک و سطوح شیبدار استفاده می شوند .

شبکه ها و پوششهای مهار کننده فرسایش خاک
این محصولات مانع از فرسایش و هدررفتن خاک در بستر های بذرپاشی شده می شود و پوششهای گیاهی محافظ خاک را در محل تثبیت می کند. شبکه های مهار کننده خاک (ECN)، توریهای بافته با منافذ باز (ECM) و پوششهای مهار کننده فرسایش خاک (ECB) متداولترین نوع این محصولات می‌باشند. جنس این مواد از فیبرهای طبیعی و غیرقابل تجزیه می باشند. این فیبرها شامل پوششهای کاهگلی، علوفه ها یا الیاف کنفی حاصل از کشاورزی، پوششهای بدنه نارگیل و یا تراشه های چوب می باشند.
پوشش های تسلیح کننده گیاهان ( قبل و بعد از جوانه زدن )
بافت این پوششها سه بعدی و محکم بوده و متشکل از شبکه های پلیمری با مونوفلامنت های درهم ریخته یا الیاف بافته شده می باشند. نقش این پوششهای سه بعدی انعطاف پذیری، تقویت و رشد عمیق پوششهای گیاهی در درازمدت بوده و نصب آنها در مجاورت خاکهای کود(مرغوب)، بذرها یا چمن ها، مانع از فرسایش پوششهای گیاهی می‌شود.

سنگچینهای ساختگی
این نوع سنگچینهای ساختگی (FFR) با پمپاژ مواد دوغابی سیمانی به درون پارچه دو لایه که فواصل میانی آنها بوسیله سیم یا بافت متصل شده، ساخته می شوند. این سازه بادوام و سخت بوده و همانند سازه های بتونی آسفالتی یا بتنی درجاریخته عمل می کند. عملکرد این سازه با توجه به نوع طراحی آن می تواند متفاوت باشد،یعنی می تواند به عنوان سد عمل کند یا نفوذپذیری آن بسیار بالا باشد و می تواند سخت یا انعطاف پذیر باشد و به عنوان سیستمهای سنگی محافظ نظیر Rip Rap یا Gabion عمل کند.

ژئوسل‌ها (سیستمهای محصور کننده) (Geocells) یک شبکه سه بعدی همانند لانه زنبوری از نوارهای پلی استر نبافته، متصل به یکدیگر، ساخته شده که با دوخته شدن این شبکه‌ها به یکدیگر، فضاهایی مانند لانه زنبور (۶ ضلعی) ایجاد شده که با پر شدن از خاک، شن، بتن یا مصالح دیگر، استحکام و صلبیت کافی جهت شیب‌ها، ترانشه‌ها، دیوارها در برابر فرسایش و ریزش ایجاد می‌‌کند. امروزه پیشرفت صنعت استفاده از ژئوسنتتیک‌ها آنچنان وسیع و گسترده شده است که تقریباً غیرممکن را امکان‌پذیر نموده است، (حتی اسکی نمودن در فضاهای سربسته برروی یخ با استفاده از لایه‌های صفحه‌ای انکادرین). امروزه نه تنها از مواد ژئوکامپوزیتی جهت سالن‌های اسکیت یخ و برف و استادیوم‌های ورزشی و زمین‌های چمن مصنوعی و درخت‌کاری و فضای سبز بام‌ها استفاده‌های فراوان می‌‌شود، بلکه حتی می‌‌توان با استفاده از تکنولوژی از صنعت ژئوسنتتیک و تلفیق با تکنولوژی‌های دیگر در کشاورزی، همچون آبیاری قطره‌ای، کویرها را نیز آباد نموده مورد بهره‌برداری قرار داد و در نتیجه کمک شایانی به اقتصاد و آبادانی کشورها نمود.

حصارهای گل و لای (Silt Fence)
این سازه متشکل از یک لایه ژئوتکستایل می‌باشد که بوسیله تیرکهای چوبی در محل ثابت نگه داشته می‌شود و بخش انتهایی این سازه در خاک مدفون می شود.عملکرد این سازه به شرح ذیل می باشد:
• مانع از جابجایی ذرات ماسه ای و گل و لای می شود.
• خاکها و ذراتی که در مجاورت این حصار جمع می شوند به عنوان لایه فیلتراسیون عمل کرده و شدت جریان آبهای پشت حصار را کاهش میدهد.
• به این ترتیب آبها در پشت این حصار جمع شده و مانند یک حوضه رسوبی برای جمع آوری ذرات خاک معلق حاصل از حرکت آب عمل می کند و از جابجایی ذرات معلق خاک جلوگیری می کند.

پرده های مهار کننده گل و لای
در مکانهایی که عمل لایروبی در آن انجام می شود یا کناره های سواحل که در دست احداث می باشند به منظور جلوگیری از گل آلود شدن آب از این سازه ها استفاده می کنند. لبه بالایی این سازه ها بوسیله کابل یا ریسمانی در آب شناور میماند وبه لبه پایینی آن وزنه هایی متصل می شود تا در آب بصورت عمودی بایستد . همچنین از تیرکها،تیرچه ها یا قلابهایی برای ثابت نگه داشتن این پرده ها در آب استفاده می شود . به طورکلی، این پرده ها در سواحلی استفاده می شوند که جریان آب از 5 فوت در ثانیه (5/1 متر در ثانیه) و عمق آب از 15 تا 25 فوت (5 تا 8 متر) تجاوز نکند.


منبع: http://gcg.blogfa.com/post-770.aspx

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: جمعه 30 مرداد 1388 - 17:59    عنوان:  اندازه گيري ويژگيهاي خاکها پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

اندازه گيري ويژگيهاي خاکها

بررسي صحرايي خاکهابررسی صحرایی خاکها منجر به تهیه نمونه هایی می شود که ممکن است مستقیماً و به طور برجا ( در محل ) آزمایش شده یا برای بررسی به آزمایشگاه ارسال شوند . اندازه گیری ویژگیهای خاکها ، آنگونه که در مورد سنگ نیز گفته شد ، جهت « شناسایی » ، « طبقه بندی » و « تعیین روابطی » که بین ویژگیهای مختلف خاک وجود دارد و بالاخره تجزیه و تحلیلها و « ارزیابیهای مهندسی » استفاده می شود .
ویژگیهای قابل اندازه گیری خاکها را نیز به چهار گروه « ویژگیهای اساسی » ، « ویژگیهای شاخص » ، « ویژگیهای هیدرولیکی » و « ویژگیهای مکانیکی » تقسیم می کنیم . مجموعه ویژگیهای هیدرولیکی و مکانیکی ، که به نام « ویژگیهای مهندسی » نیز می شناسیم ، پایه ای برای تمام تجزیه و تحلیلهای مهندسی هستند . این بررسیها معمولاً دقیق ، پر خرج و وقت گیر هستند . ویژگیهای مهندسی خاکها معمولاً با آزمونهای برجا تعیین می شود . در مقابل ، بررسی آزمایشگاهی خاکها بیشتر به منظور تعیین ویژگیهای اساسی و شاخص آنها صورت می گیرد . در مواردی که بتوان به نمونه دست نخورده ای از خاک دست یافت ، امکان اندازه گیری ویژگیهای مهندسی در آزمایشگاه نیز میسر می شود .
اندازه گیری ویژگیهای اساسی و شاخص خاک :
ویژگیهای اساسی و شاخص خاک عمدتاًعبارت اند از : روابط وزنی – حجمی ، چگالی – رطوبت ، چگالی نسبی ، دانه بندی ، درجه خمیری بودن و مقدار مواد آلی .
روابط بین رطوبت و چگالی ( تراکم خاک ) :
مفاهیم « رطوبت بهینه » و « چگالی خشک حداکثر » معمولاً به منظور مشخص نمودن میزان استانداردی از تراکم لازم در خلال احداث یک خاکریز باربر ، یک راه یا یک سد ، به کار گرفته می شود . در اغلب موارد درصد چگالی خشک حداکثر و دامنه مجاز رطوبت نیز ذکر می گردد .
چگالی نسبی DR :
« چگالی نسبی » در ارتباط با تراکم برجای خاک مطرح می شود و رابطه چگالی طبیعی یک خاک دانه ای بدون چسبندگی را با چگالی حداکثر ( متراکم ترین حالت خاک DR = 100% ) و چگالی حداقل ( سست ترین حالتی که ذرات خاک خشک می توانند داشته باشند DR = 0% ) بیان می کند .
دانه بندی :
« دانه بندی » به نحوه توزیع دانه های با اندازه مختلف در نمونه خاک اطلاق می شود . برای تعیین دانه بندی معمولاً از یک سری الک استاندارد که به روی هم قرار داده شده و به سمت پایین ریزتر می شوند ، استفاده می شود . در صورتی که درصد وزنی ذرات گذشته از هر الک را بر حسب اندازه ( قطر دانه ها ) رسم نماییم ، « منحنی دانه بندی » حاصل می شود .
« دانه بندی خوب » به حالتی اطلاق می شود که همه اندازه ذرات ، در خاک وجود داشته باشد ( و این مخالف مفهوم « جورشدگی خوب » در زمین شناسی است ) . در صورتی که همه ذرات کم و بیش یک اندازه باشند نمونه خاک از « دانه بندی بد » برخوردار خواهد بود . در مواردی نیز ممکن است نمونه ای از خاک دامنه ای از اندازه دانه ها را نداشته باشد .
خمیرسانی :
ویژگیهای « خمیرسانی » رسها و دیگر مواد چسبنده توسط « حدود اتربرگ » که شامل حد روانی حد خمیری و حد انقباض است ، تعیین می شود .
اندازه گیری ویژگیهای هیدرولیکی خاک :
نفوذ پذیری یا قابلیت مواد برای عبور دادن مایعات متأثر از عواملی چون دانه بندی ، تراکم ، تخلخل ، پوکی ، میزان اشباع و لایه بندی است . علاوه بر اینها چگالی نسبی در خاکهای دانه ای و کانی شناسی و ساختهای ثانوی در خاکهای رسی بر نفوذ پذیری تأثیر می گذارند .
اندازه گیری ویژگیهای مربوط به مقاومت گسیختگی خاک :
مقاومت خاکها در برابر گسیختگی عمدتاً ناشی از « اصطکاک » بین ذرات تشکیل دهنده آن است که تابع مستقیمی از نیروهای عمودی است . عامل دیگر که تنها در برخی از خاکهای سیمان شده یا رسها دیده می شود « چسبندگی » ( C ) نام دارد . چسبندگی از پیوند بین ذرات بر اثر نیروهای الکتروشیمیایی به وجود آمده و مستقل از نیروی عمودی وارد به خاک است . مفهوم « مقاومت » ویژگی ثابتی برای یک ماده از جمله خاک نیست و مقدار آن به عوامل مختلف ، مثل ویژگیهای خاک ، بزرگی ، جهت و سرعت اعمال نیرو ، وضعیت زهکشی خاک و بالاخره اندازه نیروهای جانبی ( محصور کننده ) بستگی دارد .
مفاهیم مهم در بررسی مقاومت خاک :
عامل مهم در مقاومت شرایط طبیعی تنش حکمفرما در زمین است . زیرا تنشهای عمودی که بر سطوح بالقوه گسیختگی عمل می کنند ناشی از فشار مواد روباره هستند . به طور کلی تنشهای قائم و جانبی موجود در روی یک واحد کوچک از خاک ، که ناشی از وزن مواد قرار گرفته در روی آن است ، « تنشهای ژئواستاتیک » گفته می شود . بدیهی است که وضعیت تنش در زمینهای ناهموار و شیبدار حالتی پیچیده تر به خود می گیرد . تغییر در وضعیت تنشهای ژئواستاتیک بر اثر عوامل مختلفی ممکن است ایجاد شود که از آن جمله است : بارهای وارده از پی سازه ها ، حفاریهای سطحی یا زیرزمینی ، پایین رفتن آب زیرزمینی و پدیده های طبیعی مثل فرسایش و رسوبگذاری .
منبع: http://modernomran.blogfa.com/post-37.aspx

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: جمعه 27 شهریور 1388 - 00:36    عنوان:  تعيين شاخص فشردگي، Cc، خاك‏ هاي م پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

تعيين شاخص فشردگي، Cc، خاك‏ هاي منطقه اهواز (يادداشت پژوهشي)
احديان جواد,ابن جلال رضا,شفاعي بجستان محمودفشردگي خاك كه به علت تغيير شكل فشاري ناشي از احداث سازه هاي مختلف رخ مي دهد، موجب خارج شدن هوا و آب ازخاك و نشست آن مي گردد. در رس هاي اشباع وقوع نشست مستلزم خروج آب از خاك است (نشست تحكيمي). در زمان طراحي، براي بررسي پايداري سازه ها، برآورد نشست نهايي امري ضروري است؛ اين عمل با استفاده از شاخص هاي فشردگي و تورم، كه از آزمايش تحكيم بدست مِي آيند، صورت مي گيرد. به دليل طولاني و پر هزينه بودن آزمايش تحكيم، بهتر است تا اين شاخص ها را با پاره اي از خصوصيات فيزيكي خاك مرتبط گردند. تحقيق حاضر با هدف تعيين رابطه بين شاخص هاي تحكيم و خصوصيات فيزيكي خاك در منطقه اهواز انجام گرفته است. در اين تحقيق، از مناطق مختلف شهر اهواز نمونه هاي دست نخورده تهيه گرديد و شاخص هاي ياد شده از طريق ترسيم منحني آزمايشگاهي e-logs و بازسازي منحني صحرايي تخمين زده شد. اين نمونه ها عموما رس بيش تحكيم يافته با خاصيت خميري كم تا متوسط بودند. پارامترهاي فيزيكي خاك براي اين نمونه ها نيز اندازه گيري و محاسبه شدند. با استفاده از برازش داده ها مشخص گرديد كه بين شاخص فشردگي و نسبت پوكي اوليه خاك همبستگي بيشتري در مقايسه با ساير پارامترها وجود دارد.


كليد واژه: تحكيم، شاخص فشردگي خاك، نسبت پوكي اوليه خاك

دانشکده فني دانشگاه تبريز بهار 1387; 35(3 (پياپي 51) ويژه مهندسي عمران):75-80.
http://sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/58513875103.pdf

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: جمعه 27 شهریور 1388 - 01:32    عنوان:  تاثير توام انحلال نمک هاي کربنات پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

تاثير توام انحلال نمک هاي کربناتي يا سولفاتي و قابليت رمبندگي بر تشديد شکل گيري فروچاله ها

اوحدي وحيدرضا,گودرزي اميررضاايجاد نشست هاي ناگهاني در سطح زمين و شکل گيري فروچاله ها در نقاط مختلفي از جهان از جمله ايران گزارش شده است. بطوريکه در سال هاي اخير وقوع اينگونه از فروچاله ها در نواحي شمالي همدان حد فاصل همدان - فامنين از جمله مشکلات ژئوتکنيکي منطقه فوق مي باشد. در اين راستا نتايج مطالعات گمانه زني صورت گرفته در حوالي فروچاله هاي منطقه مورد مطالعه بيانگر حضور يک سري نواحي ماسه اي مستعد رمبندگي و همچنين زون هاي انحلالي و آهکي در اعماق مختلف زمين است. بنحوي که به نظر مي رسد شدت و بزرگي فروچاله هاي ايجاد شده ناشي از رفتار توام مصالح خاص موجود در منطقه (شامل عملکرد فيزيکي رمبندگي و تاثير شيميايي نواحي انحلالي) بوده که اين موضوع در مطالعات گذشته تا به حال کمتر مورد توجه قرار گرفته است. بر اين اساس در پژوهش حاضر با هدف در نظر گرفتن همزمان دو عملکرد رمبندگي و انحلال، با انجام تعداد قابل توجهي آزمايش ادومتري در نمونه هاي با شرايط کنترل شده، مشخص گرديد خاک ماسه اي منطقه مورد مطالعه داراي درصد بالايي از پتانسيل رمبندگي بوده که با حضور نمک هاي انحلال پذير مانند سولفات سديم و کربنات سديم اين پتانسيل به شدت افزايش مي يابد. علاوه بر اين مشاهده گرديد قابليت رمبندگي خصوصا در حالت وجود کربنات در خاک، به شدت تابع pH آب حفره اي مي باشد. لذا بر اساس نتايج بدست آمده انتظار مي رود در مناطق مستعد رمبندگي و با حضور پيوند دهنده هاي شيميايي، در صورت ايجاد شرايط مناسب جهت حل شدن پيوند دهنده ها، تاثير توام عملکرد فيزيکي رمبندگي و اثر انحلال نمک هاي سولفاتي و کربناتي، سبب افزايش شدت و بزرگي فرونشست ها گردد.


كليد واژه: فروچاله (سينک هول)، رمبندگي، انحلال
دانشکده فني دانشگاه تبريز پاييز 1386; 34(3 (پياپي 4Cool ويژه مهندسي عمران):1-10.
http://sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/58513864801.pdf

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 خرداد 1389 - 11:26    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

تحليل پي گسترده مستقر بر شمع و خاک و مقايسه ديدگاه سنتي و جديد در طراحي گروه شمع

فاخر علي*,بادينلو بهاره,سرقيني احسان

* دانشكده فني، گروه مهندسي عمران، دانشگاه تهراندر اين تحقيق به بررسي تحليلي پي گسترده مستقر بر شمع و خاک و مقايسه دو ديدگاه سنتي و جديد در طراحي گروه شمع پرداخته شده است. براي تحليل سه بعدي گروه شمع با سرشمع در تماس با خاک و يا بدون تماس با خاک از نرم افزار FLAC3D استفاده شده است. رفتار گروه شمع، يک بار با در نظر نگرفتن سهم سرشمع و بار ديگر با در نظر گرفتن سهم آن بررسي شده است. صرف نظر از روش انتخابي براي تحليل گروه شمع، روش طراحي مناسب گروه شمع بسيار حايز اهميت است. بنابراين دو ديدگاه سنتي و جديد (استفاده از شمع هاي کاهنده نشست) در طراحي گروه شمع بررسي و مقايسه شده اند.
در هر دو ديدگاه سهم باربري خاک علاوه بر سهم شمع ها در نظر گرفته شده است.
همچنين تاثير مدول برشي خاک و نشست مجاز بر تعداد شمع هاي مورد نياز در دو روش مذکور، بررسي شده است.

كليد واژه: شمع، گروه شمع، تحليل، طراحي، شمع هاي کاهنده نشست
شريف ويژه مهندسي عمران مهر و آبان 1387; 24(44 (ويژه مهندسي عمران و مكانيك)):29-38.
http://sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/78313874404.pdf

Web Page Name

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
admin
مدیر کل سایت
مدیر کل سایت


عضو شده در: 7 مهر 1385
پست: 37412

تشکر: 3354
تشکر شده 18617 بار در 8697 پست

محل سکونت: همدان iran.gif


امتیاز: 210661
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: چهار‌شنبه 5 خرداد 1389 - 11:28    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

مطالعه نحوه نعيين و تاثير فشار جبهه کار ماشين هاي حفر تونل بر تغيير شکل هاي سطح زمين

آزادي محمد,ميرمحمدحسيني سيدمجدالدين*

* دانشكده مهندسي عمران، دانشگاه صنعتي اميركبيرقبل از حفر يک سازه زيرزميني اطلاعات مناسبي براي تعيين روش اجرا و سيستم نگه داري در دست است، اما معمولا اين اطلاعات کافي نيست و احتمال وقوع خرابي هاي پيش بيني نشده وجود دارد. خرابي هاي ايجاد شده علاوه بر اختلال در عملکرد سيستم هاي بهره برداري ممکن است موجب بروز خسارت هاي جبران ناپذير مالي و جاني به تاسيسات، مناطق مسکوني و غيره شود. از اين رو بازرسي بخش هاي مختلف آنها، خصوصا کنترل وضعيت تنش ها و تغيير شکل ها، کمک شاياني به جلوگيري از وقوع حوادث ناگوار مي کند. در اين نوشتار با بررسي روش هاي مختلف تعيين فشار جبهه کار در حفاري تونل ها و به کارگيري نرم افزار PLAXIS سه بعدي به ارزيابي ميزان فشار جبهه کار و نشست يا تورم ناشي از اين فشار پرداخته شده است. براي اين منظور از اطلاعات متروي اصفهان به عنوان يک نمونه موردي استفاده شده است.

كليد واژه: فشار جبهه کار، EPB، نشست، تورم، حفاري تونل
شريف ويژه مهندسي عمران مهر و آبان 1387; 24(44 (ويژه مهندسي عمران و مكانيك)):39-44.
http://sid.ir/fa/VEWSSID/J_pdf/78313874405.pdf


منبع

_________________
مرجع کاربردی طراحی سازه های فولادی با نرم افزار ETABS 2013 و SAFE ورژن 12 : http://goo.gl/zkqFfH

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر شناسه عضویت در Yahoo Messenger
aliyebaba
کاربر نیمه فعال
کاربر نیمه فعال


عضو شده در: 19 فروردین 1387
پست: 208

تشکر: 0
تشکر شده 5 بار در 5 پست

blank.gif


امتیاز: 2395
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: یکشنبه 2 آبان 1389 - 10:50    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام آقای مهندس
ببخشید مقاله در مورد مدل سازی خاک که لاتین باشه ندارینوکه لطف کنید بذارید
در مورد camclay (soil modeling(
ممنون میشم

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email شناسه عضویت در Yahoo Messenger
fatima44
عضو جدید
عضو جدید


عضو شده در: 23 مهر 1389
پست: 3

تشکر: 0
تشکر شده 0 بار در 0 پست

blank.gif


امتیاز: 65
[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: شنبه 22 آبان 1389 - 23:51    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام.در مورد پی سازی بر زمین شیبدار مقاله می خواستم .ممنوووووون

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : قبلی  1, 2, 3 ... 6, 7, 8 ... 28, 29, 30  بعدی
صفحه 7 از 30


 

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید

Powered by phpBB © 2001 phpBB Group
قالب فارسی شده توسط ایران یاد

دوره طراحی پیشرفته دال و پی در safe 2016