دوره آنلاین طراحی سازه های بتن آرمه در ETABS2016
iransaze.com :: مشاهده موضوع - شروع به کار نظارت
پرسشهای متداول
پرسشهای متداول
جستجو
جستجو
لیست اعضا
لیست اعضا
گروههای کاربران
گروههای کاربران
مدیران سایت
مدیران سایت
درجات
درجات
مشخصات فردی
مشخصات فردی
ورود
ورود
پیامهای خصوصی
پیامهای خصوصی
فهرست iransaze.com » نظام مهندسی

ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version
شروع به کار نظارت رفتن به صفحه : 1, 2, 3 ... 54, 55, 56  بعدی
مشاهده موضوع قبلی :: مشاهده موضوع بعدی  
نویسنده پیام
mohandes1
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: پارامترهای تابع تاریخ شمسی نادرست می باشد.

تشکر شده 155 بار در 118 پست

blank.gif

[وضعيت كاربر:آفلاین]

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 فروردین 1392 - 22:05    عنوان:  شروع به کار نظارت پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با عرض سلام و ادب
دوستای عزیز بنده ارشد زلزله هستم و از نظر تئوریک اطلاعاتم بد نیست اما از لحاظ اجرا ضعیف. تازگیها به من یک کار نظارت پیشنهاد شده از طرف نظام مهندسی. هیچ تجربه کاری ندارم و بسیار ترس دارم. از مهندسین با تجربه خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید اولین بار رفتم سر زمین از کجا باید شروع کنم؟ محدوده زمین رو من باید مشخص کنم یا نقشه بردار؟ از کجا باید شروع کنم و هیچچچچچ بلد نیستم . خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید تا بتونم حداقل سر زمین و ساخت و ساز کم نیاورم.
بسیار سپاسگزارم.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
تشکر توسط: mojtaba88, sasansas, alec, 000009
:
sattari-e
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 5 خرداد 1390

تشکر شده 732 بار در 307 پست

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 فروردین 1392 - 22:23    عنوان:  Re: شروع به کار نظارت پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

mohandes1 نوشته است:
با عرض سلام و ادب
دوستای عزیز بنده ارشد زلزله هستم و از نظر تئوریک اطلاعاتم بد نیست اما از لحاظ اجرا ضعیف. تازگیها به من یک کار نظارت پیشنهاد شده از طرف نظام مهندسی. هیچ تجربه کاری ندارم و بسیار ترس دارم. از مهندسین با تجربه خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید اولین بار رفتم سر زمین از کجا باید شروع کنم؟ محدوده زمین رو من باید مشخص کنم یا نقشه بردار؟ از کجا باید شروع کنم و هیچچچچچ بلد نیستم . خواهش میکنم من رو راهنمایی کنید تا بتونم حداقل سر زمین و ساخت و ساز کم نیاورم.
بسیار سپاسگزارم.

با سلام

دوست گرامی زیاد به این قضیه فکر نکن و ذهن خود را مخدوش و مشوش نکن . حتما زودتر کار نطارت و مسولیت را انتخاب کن و هیچگاه برای آن تسویف نکن. خوب بنده از شما اطلاعات چندانی ندارم پس به طور قطع نمیتوان راهنمایی و ارایه نظر نمود سعی میکنم تجربیات خود را بازگو نمایم .

ابتدا برای این کار در زمان مهمور نمودن نقشه ها انها چک کن و از مهر نمودن شتابزده پرهیز کن البته نقشه ها توسط نظام مهندسی در هر شهری کنترل میگردند و بر اساس عرف ایردات برطرف گریده اند ولی در صورتی که نقشه اجرایی باشد حتما کنترل کن و به هیچ وجه در موقع نظارت نقشه بدون مهر را قبول نکنید .

در موقع بازید لازم نیست نشان دهید اولین تجربه کاری شماست به نظر بنده از زمان شروع مسولیت تا شروع کار شما چند هفته ای طول میکشد توصیه میکنم یکی دو باری با یکی از دیگر همکاران که تعهد نظارت دارد به سر ساختمان بروید تا با روال کار و نحوه برخوردها آشنا شوید .

اولین کار در شروع نظارت کنترل ابعاد نقشه طبق زمین میباشد و همچنین کنترل گونیا بودن ساختمان . در مورد سایر امور در ادامه توضیح خواهم داد.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email مشاهده وب سایت این کاربر
تشکر توسط: mojtaba_shams, mohandes1, drim_w3, pendar_gh, alec, pitersongvs, alizarei114
FIROOZ4
کاربر بسیار فعال
کاربر بسیار فعال

عضو شده در: 7 بهمن 1390

تشکر شده 446 بار در 281 پست

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 فروردین 1392 - 22:56    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

سلام. از دوست عزیزمون برای ایجاد این تاپیک مفید تشکر میکنم.

در رابطه با همین موضوع من توی سایت قبلا دیده بودم یه طرحی به عنوان مهندس همکار یا همچین چیزی هست که یک فرد با تجربه و یک فرد تازه کار با هم سر ساختمون میرن و ...

میخواستم در این مورد هم توضیح بدید. که عملی شده یا صرفا طرح بوده؟ در چه استانهایی؟ و باید براش چطور اقدام کرد؟

ممنون

.
گرچه برای سپاس از آیکون تشکر استفاده میکنیم،ولی من از شما متشکرم.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی
sattari-e
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 5 خرداد 1390

تشکر شده 732 بار در 307 پست

iran.gif

پست تاریخ: پنج‌شنبه 22 فروردین 1392 - 23:13    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

FIROOZ4 نوشته است:
سلام. از دوست عزیزمون برای ایجاد این تاپیک مفید تشکر میکنم.

در رابطه با همین موضوع من توی سایت قبلا دیده بودم یه طرحی به عنوان مهندس همکار یا همچین چیزی هست که یک فرد با تجربه و یک فرد تازه کار با هم سر ساختمون میرن و ...

میخواستم در این مورد هم توضیح بدید. که عملی شده یا صرفا طرح بوده؟ در چه استانهایی؟ و باید براش چطور اقدام کرد؟

ممنون

با سلام

بنده در این مورد چیزی تا به حال ندیده ام و از دوستان نیز چیزی در این مورد نشنیده ام . در کل در این صورت میتوان به صورت داوطلبانه با یکی از همکاران در سر ساختمان حاضر شد و کار آموزی کرد . به نظر بنده چند با حضور میتونه کفایت کنه و بقیه امور در طی زمان و به فراخور به دست خواهد امد و تجربه اضافه خواهد شد .

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: FIROOZ4, mohandes1
mohandes1
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: پارامترهای تابع تاریخ شمسی نادرست می باشد.

تشکر شده 155 بار در 118 پست

blank.gif

پست تاریخ: جمعه 23 فروردین 1392 - 00:13    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

با تشکر از شما
بنده فقط محاسبا ت بلدم ، صد البته در نحوه برخورد سر زمین بسیار بی تجربه هستم اصلا شما فکر کنید اطلاعات من صففررررررررر هستش وقتی نقشه رو به من دادند اولین گام چیه اگر امکانش هست با دسته بندی بفر مایید مثلا 1-
2-
3-
پیشاپیش از حسن نیتتان متشکرم و از اینکه بدون چشم داشت اطلاعاتتان را در اختیار همه میگزارید صمیمانه قدردانی میکنم.

بازگشت به بالای صفحه

خواندن مشخصات فردی ارسال پیام شخصی ارسال email
irestorer
کاربر فعال
کاربر فعال

عضو شده در: 19 اسفند 1387

تشکر شده 266 بار در 130 پست

iran.gif

پست تاریخ: جمعه 23 فروردین 1392 - 03:00    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

mohandes1 نوشته است:
با تشکر از شما
بنده فقط محاسبا ت بلدم ، صد البته در نحوه برخورد سر زمین بسیار بی تجربه هستم اصلا شما فکر کنید اطلاعات من صففررررررررر هستش وقتی نقشه رو به من دادند اولین گام چیه اگر امکانش هست با دسته بندی بفر مایید مثلا 1-
2-
3-
پیشاپیش از حسن نیتتان متشکرم و از اینکه بدون چشم داشت اطلاعاتتان را در اختیار همه میگزارید صمیمانه قدردانی میکنم.

اول از همه اعتماد به نفس داشته باشید، وظیفه شما نظارت بر حسن اجرای مقررات ملی ساختمان هست قرار نیست شما ساختمون رو اجرا کنید. با اعتماد به نفس از دانسته های قبلی خودتون به طور منطقی استفاده کنید. در ضمن اگه ساختمون گودبرداری داره حتما تذکرات لازم رو در مورد اجرای سازه نگهبان مناسب به مالک یا مجری بده تا برات دردسر درست نشه...

برنامه های انواع ماشين حساب:
www.civilcalculator.ir

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mohandes1
pendar_gh
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

عضو شده در: 15 اسفند 1391

تشکر شده 63 بار در 39 پست

blank.gif

پست تاریخ: جمعه 23 فروردین 1392 - 08:31    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

من هم کار نظارت رو یک ساله شروع کردم و اول کار سرچ تو سایتهای مختلف کردم که بدونم چطور باید شروع کنم. به این نتیجه رسیدم که اول یه نامه در مورد رعایت مسائل ایمنی در اختیار مالک قرار بدم. متن نامه رو با توجه به پیشنهادهای که دوستان داده بودند و نامه های مشابه به این شکل دراورم و در ابتدای کار نامه رو به مالک تحویل میدم و بابتش امضا و اثرانگشت میگیرم. شما هم یه نگاه به متن این نامه بندازید و با پیشنهاد همکارانی که تجربه یشتری دارند کاملش کنید.

با سلام و احترام
مالک محترم، جناب آقای ....... در خصوص نظارت بر عملیات اجرایی ساختمان مسکونی واقع در ..... پلاک ثبتی .....
مواد ذیل به سبب اهمیت موضوع تامین ایمنی و حفاظت نیروی انسانی شاغل در کارگاه ساختمانی و اشخاص ثالث به منظور اطلاع مالک و ابلاغ به مجری پروژه اعلام میگردد. خواهشمندم در هنگام اجرای عملیات ساختمانی به موارد زیر توجه کافی مبذول شود.
1. مالک موظف است افراد شاغل در كارگاه ساختماني را بيمه نماید و وقوع هر گونه حادثه هنگام كار را در اسرع وقت و قبل از آنكه علايم و آثار مرتبط با آن از بين رفته باشد به اداره كار و امور اجتماعي محل اطلاع دهد.
2. لازم است كارگاه مجهز به وسايل اطفاي حريق نظير سطلهاي آب و ماسه و كپسولهاي آتش نشاني باشد
3. مالک موظف است ابزار و وسايل ايمني و حفاظت فردي، نظير تورهاي حفاظتي،كفش و پوتين، چكمه، ماسك، دستكش لاستيكي عايق،كلاه ايمني، نقاب و عينك، كمربند ايمني و لباس ايمني را در اختیار افراد شاغل در كارگاه قرار دهد.
4. مجری موظف است در صورت احتمال وقوع خطر جاني كار را متوقف كرده و كارگران را از محل احتمال وقوع حادثه دور نماید.
5. لازم است عملیات جوشكاري در هنگام بارندگي و در مكان مرطوب متوقف شود.
6. لازم است عمليات ساختماني توسط افراد داراي مهارت فني و وسايل و تجهيزات استانداردی كه به تاييد كتبي مهندس ناظر رسیده اند، انجام شود.
7. کارگران جوشکار و برشکار در هنگام کار باید لباس کار مقاوم در برابر آتش و جرقه و عاری از مواد روغنی و نفتی و سایر مواد قابل احتراق داشته باشند و مجهز به وسایل حفاظت فردی عینک، نقاب، دستکش ساقدار حفاطتی و کفش ایمنی باشند.
8. استفاده از کلاه و کفش ایمنی و لباس مناسب کار به استناد مبحث 12 ایمنی و حفاظت کار در حین اجراء الزامیست.
9. لازم است در محل پرتگاه ها جهت جلوگیری از سقوط مصالح پاخوری مناسب وجود داشته باشد.
10. وسایل، تجهیزات و مصالح ساختمانی باید در جایی قرار داده شوند که حوادثی برای عابرین، وسایط نقلیه، تاسیسات عمومی و ساختمان های مجاور به وجود نیاورند. مصالح و وسایل فوق شبها نیز باید به وسیله علائم درخشان و چراغهای قرمز احتیاط مشخص شوند.
11. تمامی عملیات مربوط به نصب، تغییر، تعمیر و جمع آوری داربست باید توسط اشخاص ذیصلاح انجام شود و افرادی که روی داربست کار میکنند باید از کمربند ایمنی و تجهیزات حفاطتی استفاده نمایند
12. به منظور جلوگیری از واژگونی باید پایه های داربست به نحو مطمئن در محل تکیه گاه مستقر شود بویژه در مواقعی که پایه داربست در معابر عمومی یا ملک همسایه قرار میگیرد لازم است با وسایل موثر از هرگونه جا به جا شدن آنها جلوگیری بعمل آید.
13. استفاده از کمربند ایمنی دارای جلیقه و شورت و طناب مهار که بتواند به طریق مناسب و مقاوم به سازه متصل گردد در هنگام اجرای سقف طبقات و کار در ارتفاع الزامی است.
14. استفاده از جایگاه کار مناسب به انضمام کمربند ایمنی در هنگام اجرای ستونها و راه پله ها الزامیست.
15. کلیه پرتگاهها و دهانه های باز در قسمت های مختلف کارگاه ساختمانی و محوطه آن که احتمال خطر سقوط افراد را در بر دارند، باید تا زمان محصورشدن یا پوشیده شدن نهایی و یا نصب حفاظ ها، پوشش ها و نرده های دائم و اصلی، به وسیله نرده ها یا پوشش های موقت به طور محکم و مناسب حفاظت گردند.
16. استفاده از نردبان استاندارد جهت دسترسی به طبقات و کارگذاری آن در مکانهای فاقد پرتگاه محیطی و همچنین اجرای همزمان راه پله با سقف طبقات الزامی می باشد.
17. لازم است قبل از هر گونه اقدام عمرانی و شروع ساختمان از شهرداری پروانه ساختمان اخذ گردیده و کپی آن در اختیار ناظر سازه قرار داده شود.
18. طرح گودبرداری و سازه نگهبان جهت حفاظت از گود و ساختمان‌ها و تأسیسات مجاور باید توسط طراح سازه آماده شده و قبل از شروع کار کپی آن در اختیار مهندس ناظر قرار داده شود.
19. مالک مکلف است در هنگام پی کنی و گودبرداری کلیه اقدامات ایمنی را زیر نظر مهندس ناظر به عمل آورد و اگر در اثر سهل انگاری خساراتی به مالکین مجاور وارد شود و یا حادثه ای رخ دهد کلیه مسوولیتها متوجه مالک خواهد بود.
20. هرگاه بر اثر عدم رعايت مقررات حفاظتـي و بهداشتي كار ، ضوابط فنـي و همچنين عدم رعايت فصـول نه گانه آئيـن نامه حفاظتـي كارگاههاي ساختماني در كارگاه حادثه اي رخ دهد برابر با ماده 3 فصل دوم آئين نامه حفاظتي مذكور و برابر با ماده 12-1-5 مبحث دوازدهم مقررات ملي ايران مالک از نظر كيفري و حقوقي مسئول خواهد بود .
به پیوست یک جلد کتاب به نام ایمنی و حفاظت کار در حین اجرا (مبحث دوازدهم مقررات ملی ایران) جهت استفاده در کارگاه در اختیار مالک قرار داده شد.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mehdipanahiazad, mojtaba_shams, mohandes1, drim_w3, Ehsan464, alec, nurman, shima_26, alizarei114, اشکان, shifusmf, civil_82
pendar_gh
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

blank.gif

پست تاریخ: جمعه 23 فروردین 1392 - 08:58    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

من با توجه به این تجربه سه چهارتا کاری که دارم تصمیم دارم یه لیست اماده کنم از اشتباهاتی که خیلی رایجه و قبل از شروع کار در اختیار مالک قرار بدم. تو فکرش هستم اما هنوز آماده نکردم. دوتا فرم آماده خاهم کرد در مورد ساختمونهای فلزی و بتنی و اشکالات رایج رو میگم و از مالک میخام از اول کار حواسش به این مسائل باشه.

1- برای فاصله گذاری آرماتور جهت پوشش بتنی از اسپیسر یا سنگ و لقمه های بتنی با ضخامت کافی (بیشتر از 5 سانیمتر) استفاده شود. استفاده از آجر به هیچ عنوان مجاز نیست.
2- ضد زنگ بر روی گل جوش قابل قبول نمیباشد و با توجه به سخت شدن گل جوش در اثر زمان لازم است مالک با جوشکار برای کندن گل جوش در فاصله کوتاه از جوشکاری قرار داد ببندد.
و به همین شکل موارد زیر رو میخام باز کنم و در اختیار مالک قرار بدم
3- محل درست وصله ستونها
4- محل درست وصله تیرها
5- ضوابط مربوط به وصله بادبند و دستکها
6- محل و فاصله درست لقمه ها در بادبند
7- تذکر در مورد اندازه ها و ضخامت صفحات اتصال بادبندی و نبشیهای نشیمن ( متوجه شدم که جوشکارها اصلا به مشخصات این صفحات دقت نمیکنند)
7.5- تذکر در مورد اندازه های نبشیهای نشیمن و طرز درست جوشکاری نبشیها
8- توضیح در مورد موقعیت درست ستون بر روی کف ستون و رعایت طول رزوه برای بولتها
9- توضیح در مورد طول مهاری انتهای میلگردهای انتظار روی سقفها
10- استفاده از ملات مناسب ماسه سیمان در سنگچینی زیر پی (بعضی از مالکها بدون ملات سنگ چینی میکنند)
و...

اینها مشکلات رایج در ساختمانهیا فولادیه لزومی نداره پیشاپیش به مالک تذکر بدید اما در موردشون تحقیق کنید که اگه در سازه شما این مشکلات پیش اومد بتونید کنترل کنید. البته این مساثل در واقع مشکلاتیه که در اثر دقت نکردن به نقشه به وجود میاد. من هم مثل شما خیلی تجربه ندارم و خیلی مسائل هست که هنوز باهاشون درگیر نشدم که بهشون فکر کنم. اینها موارد کمی بوده که به نظرم اومده. مشکل اصلی من اینه که جوش خوب و بد رو نمیتونم تشخیص بدم. خیلی جزوه و عکس دانلود و بررسی کردم اما اصلا در موردش اعتماد به نفس ندارم. سعی کنید برای یاد گرفتن مشکلات جوش از نظر مهندسهای باتجربه به صورت حضوری استفاده کنید.
موفق باشید

این مطلب آخرین بار توسط pendar_gh در جمعه 23 فروردین 1392 - 09:12 ، و در مجموع 1 بار ویرایش شده است.

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mehdipanahiazad, mojtaba_shams, drim_w3, mohandes1, shima_26, اشکان
pendar_gh
عضو کمی فعال
عضو کمی فعال

blank.gif

پست تاریخ: جمعه 23 فروردین 1392 - 09:07    عنوان:   پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

فکر میکنم توضیحات من برای اکثر مهندسها کاملا بدیهی و واضح باشه. ولی اینها مسائلی بودن که من که قبل از شروع کار نظارتم هیچوقت در کارگاه نبودم در موردشون اطلاعی نداشتم. واسه همین برای شما مینویسم.

با توجه به شهری که زندگی میکنید. فرمهای ارزشیابی کار و گزارشهای مرحله ای رو از نظام مهندسی دریافت کنید و در مورد طریقه پر کردن فرمها و ارزشیابی و زمان تحویلشون پرس و جو کنید.
بپرسید که در چه وقت لازمه گزارش تخلف رد کنید و در صورت لزوم اقدام کنید. مثلا در صورت اضافه بنا داشتن ملک یا انجام گودبرداری بدون سازه نگهبان یا دزدیدن از مصالح موقع کار و تغییر جای ستونها و تیرها و .... لازمه گزارش تخلف رد کنید

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mojtaba_shams, drim_w3, mohandes1
mojtaba88
کاربر برتر سال 91 همکار علمی سایت
کاربر برتر سال  91 همکار علمی سایت

عضو شده در: 18 آبان 1388

تشکر شده 2429 بار در 1337 پست

پست تاریخ: جمعه 23 فروردین 1392 - 10:44    عنوان:  Re: شروع به کار نظارت پاسخگویی به این موضوع بهمراه نقل قول

mohandes1 نوشته است:
با عرض سلام و ادب
بسیار سپاسگزارم.

سلام
مطالعه تاپیک زیر به جنابعالی پیشنهاد می شود.
http://www.iransaze.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=29252&postdays=0&postorder=asc&start=0

بازگشت به بالای صفحه

تشکر توسط: mohandes1, rasolnori
نمایش پستها:   
ارسال موضوع جدید   پاسخ دادن به این موضوع   تشکر کردن از تاپیک   Printer-friendly version تمام زمانها بر حسب GMT + 3.5 Hours می‌باشند
رفتن به صفحه : 1, 2, 3 ... 54, 55, 56  بعدی
صفحه 1 از 56

پرش به:  
شما نمی توانید در این بخش موضوع جدید پست کنید
شما نمی توانید در این بخش به موضوعها پاسخ دهید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش ویرایش کنید
شما نمی توانید موضوع های خودتان را در این بخش حذف کنید
شما نمی توانید در این بخش رای دهید
شما نمیتوانید به نوشته های خود فایلی پیوست نمایید
شما نمیتوانید فایلهای پیوست این انجمن را دریافت نمایید